Jaki sprzęt i przynęta do łowienia karpia?

Karp jest jedną z najchętniej łowionych ryb w Polsce. Swoją bardzo dużą popularność zawdzięcza posiadanym warunkom fizycznym. Często dochodzi do 30 kilogramów wagi i długości nawet do jednego metra. Powoduje to, że nadano mu miano króla polskich ryb. Jak jednak złowić tak potężną rybę? W końcu zarówno jej masa, jak i trudny charakter powodują, że nie jest to zadanie łatwe.

Najważniejszy jest sprzęt

Łowienie karpia wymaga stosowania określonej jakości sprzętu. Zarówno wędzisko, jak i kołowrotek, czy nawet żyłka, muszą spełniać wszystkie niezbędne parametry, aby walka z tak dużą rybą mogła się zakończyć sukcesem. Dobrze jest o tym pamiętać, ponieważ wiele osób inwestuje całkiem pokaźne pieniądze w dobrej jakości przynętę np. genesis carp, a nie zwraca uwagi na to, czym będzie łowić.

Wędzisko przyjmuje się, że nie powinno być krótsze niż około 3 metry, a stosowana żyłka cieńsza niż 0,3 milimetra. Dodatkowo pamiętać należy o dobraniu odpowiedniego haczyka, który powinien być w rozmiarze 1-5 i posiadać grot skierowany do wewnątrz.

A co z przynętą?

Posiadając odpowiednio dobrany sprzęt do łowienia karpia, można następnie przejść do wyboru właściwej przynęty. Poleca się stosowanie przynęty marki genesis carp, z której wybrać należy np. specjalne kulki proteinowe lub specjalną mieszankę pelletu.

W przypadku potrzeby wprowadzenia oszczędności na przynęcie, która w przypadku tego producenta jest całkiem droga, zaleca się stosowanie przynęt naturalnych, szczególnie dobrze ugotowanych dużych ziemniaczków lub parzoną pszenice, lub kukurydzę.

Comments are closed.