Czym powinna charakteryzować się karimata do spania?

Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek wycieczkę pod namiot bez odpowiedniego wyposażenia. Każdy doskonale wie, że należy zabrać ze sobą śpiwór, odpowiedni prowiant czy też przykładowo dobry termos. Jak się jednak okazuje, oprócz tego bardzo ważną sprawą jest wzięcie ze sobą również karimaty. Czym jest karimata, a także jak się ją powinno wybierać? Na jakie jej cechy trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu?

Czym jest karimata do spania?

Karimata do spania to po prostu specjalna mata, która wykonana jest z pianki poliuretanowej, lecz zdarzają się również modele z pianki polietylenowej. Celem stosowania takiej maty jest zabezpieczenie śpiącej osoby przed zimnem pochodzącym z powierzchni, na której się śpi. Jeśli więc zamierza się spać np. na ziemi pod namiotem, taka karimata może nie tylko poprawić komfort snu, lecz przede wszystkim zabezpieczy przed zimnem.

Dlaczego warto wybierać karimatę, a nie np. materac? W końcu dobry materac będzie bezkonkurencyjny i komfortem spania może zbliżyć się nawet do łóżka. Jak się jednak okazuje, karimata jest po prostu o wiele mniejsza i lżejsza, więc łatwiej się ją nosi. Po drugie, nie wymaga pompowania, ponieważ wystarczy ją rozwinąć i jest gotowa do użytku.

Najważniejsze cechy karimaty do spania

Jak więc widać, karimata to naprawdę bardzo ciekawe i warte posiadania rozwiązanie. Żeby jednak można było w pełni korzystać z dawanych przez nią możliwości, wiedzieć trzeba, jak się ją powinno wybierać. Na jakie zatem cechy należy podczas zakupu zwracać uwagę?

Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych spraw jest określenie tego, jaka ma być grubość pianki obecnej w karimacie. Im będzie ona grubsza, tym rzecz jasna karimata stawać się będzie wygodniejsza. Wiedzieć jednak trzeba, że jednocześnie będzie większa, cięższa, a co za tym idzie mniej wygodna w przenoszeniu. Jeśli jedzie się samochodem pod namiot, nie będzie to miało większego znaczenia. Jeśli jednak jedzie się np. z plecakiem w góry, nawet każdy gram będzie miał spory wpływ na komfort podróży.

Kolejną ważną sprawą jest to, z jakiego rodzaju pianki taka karimata będzie wykonana. Szczególnie mocno poleca się modele z pianki EVA, ponieważ charakteryzują się one zamkniętymi porami, które nie przepuszczają wody. Co więcej, taki model pianki jest bardziej sprężysty, więc nawet pomimo mniejszej grubości zachowywać będzie większy komfort. Rzecz jasna przełoży się to na zdecydowanie lepszy wypoczynek. Będzie to więc rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich osób przemierzających np. góry z plecakiem.

Comments are closed.