Akwarystyka dla początkujących

Hodowanie rybek jest bardzo powszechnym zjawiskiem w Polsce. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, jeżeli chce opiekować się żywymi stworzeniami, a jednocześnie zapewnić sobie wygodę oraz spokój. Wszak wiadomo, że ryby głosu nie mają, więc zapewnią ciszę w domu, a także nie wymagają codziennej pielęgnacji oraz spacerów.

Co na początek?

akwarystyka

Zanim zapadnie decyzja o zakupie rybek, trzeba zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt, który jest potrzebny przy akwarystyce. Przede wszystkim musi to być akwarium. W zależności od tego jakiej wielkości będą rybki, trzeba wybrać odpowiednią pojemność. Oświetlenie to bardzo ważny element, gdyż ma ono zapewnić komfort, pozwalając odróżnić rybkom dzień od nocy. Kolejnym elementem jest grzałka, która odpowiedzialna jest za zapewnienie stałej temperatury w akwarium. Absolutnie należy także zakupić filtr, mający na celu oczyszczanie wody ze szkodliwych elementów przemiany materii oraz zapewnić rybkom tlen. Ostatnim podpunktem jest woda – wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia. Zwykła kranówa nie jest odpowiednia do tego, aby zapewnić odpowiednie środowisko dla rybek. Zawiera ona związku chlorku, które są dla nich szkodliwe. Wodę trzeba najpierw uzdatnić, a najlepiej to zrobić za pomocą przeznaczonych do tego preparatów.

Odpowiednie karmienie to podstawa

Początkujący hodowca rybek może nie być świadomy jak wiele błędów można popełnić przy tak prozaicznej czynności. Warto dowiedzieć się jak zróżnicować pokarm oraz na jakie produkty warto postawić. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup przetworzonego pokarmu suchego. Do tej grupy zaliczane są najczęściej: płatki, chipsy lub granulki. Pokarm taki starcza na długo, a także łatwo go przechowywać. Rybki można także karmić naturalnym, mrożonym pokarmem, jest to bardzo korzystna opcja zwłaszcza dla wymagających rybek. Niemniej jednak przed zakupem pokarmu należy zwrócić uwagę na indywidualne preferencje danego gatunku, gdyż od tego zależy w jakiej kondycji będą funkcjonowały rybki.

Jak więc widać akwarystyka nie jest banalnym zajęciem, a odpowiedzialny oraz doinformowany hodowca to podstawa, która ma zapewnić komfort i bezpieczeństwo dla rybek. 

Comments are closed.